Metalowy recykling czyli Galeria Figur Stalowych 2


Pruszków, a dokładnie Skup Złomu Przy Czołgu, to miejsce które odwiedziliśmy w pierwszą sobotę października. To właśnie tam, zaledwie kilka kilometrów od Warszawy, znajduje się wystawa figur inspirowanych m.in. postaciami z filmów i bajek. Obok Minionków, transformersów czy Batmana znajdziemy tam również modele aut i motocykli oraz figury sławnych ludzi.

Pomysłodawcą projektu jest Mariusz Olejnik, który wraz z kilkudziesięcioosobową grupą, konstruuje rzeźby z metali przeznaczonych na przemiał. Większość eksponatów, które można obejrzeć w galerii jest wprost imponujących rozmiarów. Zostały one wykonane z dużą dbałością o szczegóły i naprawdę jest co podziwiać, choć trochę szkoda, że nie ma tam przy okazji żadnych informacji o tym jak powstały te konstrukcje. A ja chciałabym wiedzieć m.in. z ilu nakrętek od śrub składa się np. ten umięśniony dżentelmen ze zdjęcia poniżej.

 

fig

 

Z pewnością dużą zaletą tego miejsca jest to, że figur można bez obaw dotykać: poklepać pingwiny z Madagaskaru, schować się pod peleryną Batmana a nawet wsiąść do auta i pokręcić kierownicą. Dlatego też chociaż bilety nie należą do najtańszych to, według mnie, warto się tam wybrać. My spędziliśmy w Pruszkowie prawie dwie godziny choć eksponaty ustawione są na stosunkowo niedużej powierzchni i całą galerię da się, “na szybko”, obejść w 2-3 minuty 😉 Dodatkową atrakcją jest sam skup złomu, a konkretnie góry odpadów metalowych: aut, beczek, bankomatów itd. i oczywiście czołg stojący tuż przy bramie wjazdowej.

 

gfs

 

W przyszłym roku, w Krakowie, ma zostać otwarta druga taka galeria. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.galleryofsteelfigures.com

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarzy do “Metalowy recykling czyli Galeria Figur Stalowych

 • GSF

  Informacje prasowe.
  Galeria figur stalowych

  Gallery of Steel Figures mieści się na terenie najbardziej znanego skupu złomu w Polsce. „Skup Złomu przy Czołgu w Pruszkowie”, jest pierwszym na świecie miejscem, gdzie
  prezentowane są rzeźby stalowe, wykonane z elementów recyklingu złomu stalowego. Złomowisko jest kolebką, w której zrodził się pomysł powstania Gallery of Steel Figures. Właśnie w tym miejscu powstała pierwsza rzeźba. Stolik ze szklanym blatem, który został wykonany z bloku silnika V8. Dlaczego tak się stało? W ówczesnej dobie kryzysu, który pojawił się na rynku złomowym, należało znaleźć pomysł na poprawę funkcjonowania firmy. Mając dostęp do materiału jakim jest złom, warto było wykorzystać go w trochę inny sposób, a inspiracje znajdowały się wszędzie. Były to przede wszystkim wspomnienia oraz marzenia. Kolejne pomysły i inspiracje podsuwali już zwiedzający Galerię. Zespół GSF z wielką uwagą i atencją słuchał tego, o czym mówili goście, aby móc wdrożyć w życie kolejne wspaniałe projekty. Tak naprawdę, to co można zobaczyć w Gallery of Steel Figures jest odzwierciedleniem tego, co widzieć chcą przybywający na wystawę.

  Wśród eksponatów znajdują się rzeźby inspirowane bohaterami z bajek, filmów, postacie świata polityki i show biznesu oraz rzeźby najbardziej ekskluzywnych samochodów wiodących marek. Rzeźby wykonane są z tysięcy elementów, pochodzących z recyklingu. Rzemieślnicy wykonujący te cudowne rzeźby, nierzadko poświęcają tysiące godzin, aby efekt końcowy zaskoczył wszystkich. Swoją mozolną i wybitną pracą zasługują na to, aby nazywać ich artystami w swoim zawodzie. 50 rzemieślników wchodzących w skład Zespołu GSF, tworzy w wielu miejscach na całym świecie, nierzadko oddalonych o tysiące kilometrów od miejsca gdzie narodził się pomysł. Tym miejscem jest Pruszków w Polsce. Jesteśmy niezmiernie dumni, że właśnie Polak jest prekursorem tego projektu. Jest to dowód na to, że Polacy potrafią być kreatywni, pomysłowi i zdolni do tego, aby stworzyć coś, czego mogą nam pozazdrościć wszyscy na świecie. Od wielu lat, Gallery of Steel Figures realizuje swój projekt z rozmachem i konsekwencją. Inicjator, kreator projektu Mariusz „Jose” Olejnik zapewnia, że co kwartał będzie miała miejsce premiera pięciu, nowych wspaniałych rzeźb, na które będą zwrócone oczy całego świata. Praca Gallery of Steel Figures została doceniona w wielu mediach na całym świecie. Podczas każdej premiery nowych rzeźb, która odbywa się w Gallery of Steel Figures, realizowana jest sesja zdjęciowa. Ostatnia z nich odbyła się na tle biało-czerwonych barw, symbolizujących flagę Polski, gdzie zrodził się pomysł stworzenia Gallery of Steel Figures. Brytyjczycy mają swoją Galerię Figur Woskowych Madame Tussaud w Londynie, których na świecie jest wiele, a Polacy mają swoją jedyną na świecie Galerię Figur Stalowych.

  Rzeźby zostały wykonane z elementów pochodzących tylko z recyklingu, a więc części które w 100% mogą być ponownie przetworzone. Wykorzystano tysiące fragmentów zawieszeń samochodów, silników, przekładni wszelkiego rodzaju, skrzyń biegów etc.
  Ze względu na to, że każda rzeźba powstaje wyłącznie ręcznie, proces jej tworzenia jest bardzo pracochłonny i czasochłonny. Okres budowy niektórych z nich, to nawet około 7000 roboczogodzin, zespołu czteroosobowego. Są to pierwsze i jedyne takie rzeźby na świecie. Wykonane są w skali 1:1, a ich odwzorowanie kształtuje się na bardzo wysokim poziomie. 50 rzeźb samochodów, stanowi kolekcję, która należy do Gallery of Steel Figures, której to pomysłodawcą i założycielem jest Mariusz „Jose” Olejnik, urodzony w Polsce w 1979 roku. Te oryginalne rzeźby, stanowią własność Gallery of Steel Figures. Można je obejrzeć w Polsce, na jedynej wystawie udostępnionej dla zwiedzających, która znajduje się nieopodal stolicy Polski, w podwarszawskim Pruszkowie. Każdy eksponat budowany jest przez dobraną grupę rzemieślników, których selekcji dokonuje GSF Team.