Skip to content

Nie z miłości Jesper Juul

Kilka słów o autorze

Jesper Juul to duński terapeuta, pedagog i autor wielu książek na temat wychowania i życia rodzinnego, z których dziesięć zostało przetłumaczonych na język polski. Z wykształcenia nauczyciel historii i religii, przez wiele lat pracował w ośrodkach dla młodzieży prowadząc terapię dla matek samotnie wychowujących dzieci czy osób uzależnionych od narkotyków. Do 2006 roku był kierownikiem Instytutu Kemplera, który oferował studia z zakresu terapii rodzinnej. Jest też założycielem organizacji Famliylab, która prowadzi warsztaty dla rodziców i nauczycieli, wspierając ich w budowaniu relacji z dziećmi i inspirując do rozwoju. W swoich książkach propaguje idee szacunku i współdziałania z dzieckiem, podkreślając znaczenie autorytetu rodzica opartego na autentyczności a nie władzy lub przemocy.

 

Jesper-Juul-zdjęcie

“Niektórzy nazywają mnie ekspertem od wychowania. Jest to określenie zupełnie chybione, ponieważ nie ma ekspertów od wychowania. Można być ekspertem od rozwoju fizycznego dziecka albo od logopedii, ale nie od wychowania. W wychowaniu nie ma jakiejś jednej słusznej drogi.”    J. JUUL

 

 

W tej książce Juul porusza problem odmawiania dzieciom w różnym wieku, od niemowlaka do nastolatka, zwracając uwagę na to, że “wiele konfliktów i trudności w rodzinie powstaje wtedy, gdy rodzice nie są w stanie odmówić dziecku chociaż chcieliby to zrobić.”

Autor podkreśla, że rodzice, którzy potrafią mówić swoim dzieciom “nie” działają na ich korzyść, bo dzięki temu, ich dzieci w swoim dorosłym życiu również nie będą miały problemów z wyrażaniem sprzeciwu. Juul zwraca uwagę na wartość “jednoznacznego nie” i “jednoznacznego tak” w kontaktach z dziećmi a więc czystego przekazu bez wyrzutów sumienia czy poczucia winy jeśli rodzice nie mogą lub nie chcą spełnić prośby dziecka.nie-z-milosci-b-iext7097436

Autor twierdzi również, że “najlepszym prezentem jaki rodzice mogą dać dziecku jest świadomość, że myślą to, co mówią i mówią to, co myślą”.

Ostatni rozdział książki poświęcony jest mówieniu “nie” partnerowi i rodzicom. Przy tej okazji Juul zwraca uwagę na fakt, że dzieci też mają prawo mówić “nie” swoim rodzicom. Zdanie dziecka należy szanować, co nie znaczy jednak zgadzać się z nim czy też poddawać się jego woli. Dając dziecku prawo do wyrażania sprzeciwu dajemy mu możliwość rozwijania umiejętności kierowania własnymi potrzebami i wartościami, a to z kolei przekłada się na umiejętność znalezienia równowagi pomiędzy indywidualizmem a chęcią przynależenia do grupy.

 

Podsumowanie

“Nie z miłości” to kolejna książka duńskiego terapeuty, którą warto mieć na swojej półce. Niepozorna na pierwszy rzut oka książeczka to w rzeczywistości pozycja godna uwagi, polecana rodzicom, którzy chcą dbać o swoją relację z dzieckiem, pozostając w zgodzie z samym sobą.

Nie z miłości. Mądrzy rodzice – silne dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.