Skip to content

Sean Covey “7 nawyków szczęśliwego dziecka”

Kiedy zobaczyłam w księgarni internetowej  okładkę tej książki pomyślałam: “Rewelacja, książka o nawykach dla dzieci! Musimy przeczytać!” Niewiele było wtedy  w sieci opinii o tej książce, bo zamawiałam ją dokładnie w dniu polskiej premiery tj. 25 kwietnia 2017 ale uznałam, że nazwisko autora zobowiązuje 😉 Sean Covey jest  mówcą motywacyjnym i synem Stephana R. Coveya, autora książki “7 nawyków skutecznego działania”.

Oprawa graficzna jest bardzo ciekawa, z przyjemnością przejrzałam ilustracje po otrzymaniu książki. Jednak opowiadania trochę mnie na początku rozczarowały. Spodziewałam się chyba że będą “poważniejsze”, przeznaczone dla starszych dzieci, bardziej zachęcające do zadawania pytań i dyskusji. Przygody zwierzątek z krainy Siedmiu Dębów wydawały mi się zbyt infantylne dla dziecka w “wieku szkolnym”. Jednak kiedy przeczytałam ją moim dzieciom do końca uznałam, że wcale nie jest tak źle jak zakładałam. Niektóre opowiadania są lepsze, inne gorsze ale wszystkie niosą jakiś przekaz: że warto planować swoje wydatki czy chociażby czas na naukę i odpoczynek, (a więc dbać o siebie i o równowagę w swoim codziennym życiu), robić najpierw to, co jest najważniejsze, myśleć w kategorii “wygrana- wygrana”,  szukać synergii w kontaktach z innymi. Po każdym opowiadaniu jest krótki tekst skierowany do rodziców, w którym autor wyjaśnia, co można zrobić aby “małymi kroczkami” umożliwić dziecku wyrobienie określonego nawyku. Znajdziemy tam też pytania i tematy do przedyskutowania z dzieckiem po lekturze każdego rozdziału.

 

I mimo że, według mnie, lepiej byłoby gdyby bohaterowie, a więc Kudłatek, Lilka czy Wandzia, byli po prostu dziećmi a nie zwierzakami, to książka spodobała się mojej 7-letniej córce a chyba głównie o to chodziło – ma trafiać do dzieci, do dorosłych adresowanych jest tylko kilka stron. 😉

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.