Self-reg – opowieści dla dzieci o tym jak działać gdy emocje biorą górę


Doktor Stuart Schanker to kanadyjski psycholog i twórca metody samoregulacji, o której więcej przeczytać można w jego książkach pt: „Self-Reg. Jak pomóc dzieciom (i sobie) nie dać się stresowi i żyć pełnią możliwości” oraz “Samoregulacja w szkole”.

Jednak tym razem autorka Agnieszka Stążka Gawrysiak swoją książkę o self-reg kieruje bezpośrednio do dzieci. Znajdziemy w niej siedem krótkich opowiadań pokazujących trudne sytuacje w życiu przedszkolaka i opisujących sposoby radzenia sobie z różnymi emocjami. Jest więc między innymi opowiadanie o tym jak głód i zmęczenie może wpływać na nasz nastrój, historia o tym, jakim wyzwaniem mogą okazać się zarówno imprezy rodzinne, jak i przedszkolne oraz opis konfliktowych sytuacji między rodzeństwem i między rówieśnikami na placu zabaw.

W każdym rozdziale przedstawione są zasady samoregulacji, które pozwalają dzieciom na opanowanie nadmiernego stresu bez konieczności tłumienia emocji. W towarzystwie Kuby i Leny, dzieci szybko poznają sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Dla rodziców natomiast po każdym rozdziale jest jeszcze krótka sekcja wyjaśniająca podstawy metody self-reg i mechanizmy związane ze stresem i nadmiernym pobudzeniem u dzieci i dorosłych.

Historie z życia Leny i Kuby na pewno zainteresują dziecko i będą świetnym punktem wyjścia do dyskusji o podobnych problemach w naszym własnym życiu a stąd już tylko krok do wypróbowania metod samoregulacji. Na przykład tej bardzo prostej, z kwiatkiem i świeczką. NIe znacie jeszcze? 🙂 Polecam lekturę “Self-reg. Opowieści dla dzieci.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *