Skip to content

Szanujący rodzice, szanujące dzieci” S. Hart, V. Kindle Hodson

szanujacy-rodzice-szanujace-dzieci-jak-zmienic-rodzinne-konflikty-we-wspoldzialanie-b-iext18511220

Książka “Szanujący rodzice, szanujące dzieci” to pozycja dla rodziców, którzy chcą stworzyć ze swoimi dziećmi więź opartą na komunikacji empatycznej, współdziałaniu i szacunku. Zawiera mnóstwo praktycznych wskazówek i ćwiczeń dla rodziców, które pozwolą im lepiej zrozumieć jak zbudować relację opartą na miłości i zaufaniu.

Autorki zachęcają do wyjścia z kręgu wzajemnych oskarżeń, krytyki i niezaspokojonych potrzeb poprzez “siedem kroków do współdziałania”:

– krok 1 – zastanów się jakie są twoje cele jako rodzica. Inaczej mówiąc uświadom sobie, jakie cechy chciałbyś widzieć w przyszłości u swojego dziecka a następnie myśl i działaj zgodnie ze swoim celem. Zapomnij o przyklejaniu dziecku etykietek, osądzaniu, stawianiu żądań czy obwinianiu.

-krok 2 – zauważ potrzeby dziecka stojące za jego działaniami czy zachowaniami. Dzieci za wszelką cenę dążą do ich zaspokojenia, chcą być rozumiane, zauważane i bezpieczne.

– krok 3 – zadbaj o bezpieczeństwo emocjonalne swojego dziecka – zbuduj z dzieckiem silną więź, spróbuj przyjąć jego punkt widzenia i zaakceptuj jego indywidualność

– krok 4 – doceniaj to, co daje ci dziecko i sam dawaj nie licząc na rewanż

– krok 5 – zwracaj uwagę na sposób komunikacji – obserwuj, zwracaj uwagę na potrzeby i uczucia, słuchaj z empatią.

– krok 6 – współdziałaj i ucz się razem z dzieckiem, wspólnie podejmujcie decyzje i rozwiązujcie problemy

– krok 7 – przekształć swój dom w “strefę bez przemocy” – traktuj konflikty jak problemy, które można rozwiązać, wspólnie dbajcie o to, by potrzeby wszystkich członków rodziny były brane pod uwagę i w miarę możliwości zaspokajane.

Autorki poświęcają też jeden z rozdziałów książki zabawom i ćwiczeniom, które pomogą w praktykowani empatii i komunikowaniu się z dziećmi bez wysuwania żądań.

Dr Marshall Rosenberg, twórca Porozumienia bez Przemocy, napisał:

“Książka Sury Hart i Victorii Kindle Hodson to coś więcej niż zwykły poradnik dla rodziców który ma pomóc w rozwiązaniu doraźnych problemów albo przekazać pewne techniki wychowawcze. Dostarcza podstaw komunikowania się i budowania więzi w rodzinie, dzięki czemu można zdecydowanie poprawić jakość wspólnego życia dzieci i dorosłych.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.