Skip to content

Drewniana tabliczka mnożenia

Kilka tygodni tygodni temu zamówiłam taką oto drewnianą tabliczkę mnożenia i w końcu, po 6 tygodniach, dotarła – prosto z Chin, a jakże! 😉 Na jednym z popularnych portali kosztowała ok. 40 zł z przesyłką.

 

Zestaw jest stosunkowo mały: podstawka ma wymiar 19 cm x 19 cm a kostki mają bok długości zaledwie 1 cm. Wbrew pozorom i niektórym opiniom w sieci tak mały rozmiar ma swoje dobre strony. Zestaw dziesięciu kostek łatwo mieści się w kieszeni a przy manipulowaniu nimi ćwiczymy chwyt “szczypczykowy” 🙂

Tabliczkę wykorzystujemy na różne sposoby: używamy kostek jako liczmanów, tworzymy z nich “gry planszowe”, szukamy par itd.

Zanim w ogóle zaczęłyśmy mówić o mnożeniu segregowałyśmy kostki, np:

  • 3 razy po 5 kostek w rzędzie
  • 2 razy po 8 kostek w rzędzie
  • 8 razy po 2 kostki w rzędzie

i obliczałyśmy przez dodawanie. To, według mnie, bardzo przydatna forma zobrazowania mnożenia na konkretnych zbiorach z kolorowych kostek. Później, kiedy już przeszłyśmy do “formalnych” zadań z mnożeniem, kostki przydawały się do zwyczajnego odczytywania z nich wyników i do zabaw, które miały pomóc w zapamiętaniu tabliczki mnożenia.

Bawiłyśmy się w losowanie kostek z woreczka i odczytywanie mnożenia, w szukanie par typu: znajdź wynik do działania i układałyśmy grę planszową. Tabliczka znalazła u nas zaskakująco dużo zastosowań, również do zabaw nie związanych z matematyką, dlatego zakup ten zaliczam do wyjątkowo udanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarz do “Drewniana tabliczka mnożenia”